Adwokat Andrzej Harwas - kancelaria adwokacka Piła

blog

Witam serdecznie na stronie Kancelarii Adwokackiej, na której oprócz niezbędnych informacji o zakresie świadczonych przeze mnie usług, jak i danych teleadresowych, znajdą Państwo podstawowe wskazówki na tematy powiązane nie tylko z najczęściej występującymi sprawami, ale także informacje o bieżących zagadnieniach będących przedmiotem zainteresowania orzecznictwa i doktryny.

artykuły

sortuj według:

data

popularność

01

Gru

Kancelaria adwokacka Pila - mecenas Andrzej Harwas

Kredyty indeksowane do CHF a prawo dewizowe i zasada walutowości

Obecnie nie daje mi spokoju pewne zagadnienie związane z kwestiami poruszonymi w tytule. Sprzed nowelizacji brzmienie art. 358 kc wprowadzało zasadę następującej treści: „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim.”

czytaj więcej
30

Lis

Ius cogens a kredyty w CHF

Ius cogens a kredyty w CHF

Trzeba przyznać rację RZecznikowi Finansowemu. Zdaje się, że trafnie rozpoznał zagadnienie i stosunkowo wcześnie. Nie zmienia to faktu, a nawet dodaje pikanterii sprawom frankowym, że zarówno KNB, GINB, jak i sam ZBP miały już w 2005 świadomość nieprawidłowości w zakresie indeksowania czy waloryzowania kredytów uruchamianych i spłacanych w złotych do CHF.

A więc do rzeczy.

czytaj więcej
31

Gru

adwokat Piła - Andrzej Harwas - blog

Zadośćuczynienie za krzywdę

Wielu z nas, niestety, zdarzają się w życiu sytuacje wywołujące cierpienia. W znakomitej większości z nich sprawca najpierw poddany zostaje próbie postępowania karnego. Finał tego postępowania w postaci prawomocnego wyroku skazującego znacznie ułatwia uzyskanie zadośćuczynienia na gruncie postępowania cywilnego, i to nawet w sytuacji zasądzenia w wyroku karnym nawiązki na rzecz ofiary.

czytaj więcej